This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

Administration

Dr. Edward J. Condon

Superintendent

Anthony Cozzi

Director of Finance and Facilities

Yolanda Feliciano

Accts. Payable/Sp. Ed. Clerk

Tracy Gutierrez

Assistant to the Superintendent

Dr. Alison Hawley

Director of Curriculum and Instruction

Pamela Jenkins

Human Resources Specialist

Kevin Martin

Director of Technology

Denise Matthews

Director of Special Education

Josephine Ribaudo

District Office Secretary

Dawne Simmons

Communications and Community Outreach Coordinator

Liliana Ziernicki

Payroll and Benefits Specialist

Lincoln Elementary School

Quincy Asbury

Building Engineer

Kristin Bailitz

Kindergarten

Michael Beene

Custodian

Kim Briggs

Grade 3

JoAnn Clarke

Teacher Assistant

Annmarie Clasky

Instructional Technology Specialist

Laura Connelly

Special Education Teacher Aide

Theresa Dubois

Special Education Teacher Aide

Paul Forsyth

Permanent Sub

Monique Forte

Teacher Assistant

Christine Gerges

Assistant Principal

Bridget Gilmartin

Social Worker

Casey Godfrey

Principal

Nicole Hroma

Physical Therapist

Brek Hufnus

Instrumental Music

Brady Kosterman

Technology Specialist

Meg Loughran

Resource Teacher

Jennifer Medland

Spe. Ed Aide

Leigh Miles

Teacher Assistant

Lisa Minish

Instrumental Music

Pam Moriarty

Instructional Coach

Katie Nichols

Reading Specialist

Maria Oliva

Speech/Language Pathologist

Kara Orlando

K-5 Special Education/School Psychologist

Sharon Payton

Social Work

AJ Peters

Technology Teacher

Kathryn Stasys

Kindergarten

Lori Suzuki

Kindergarten

Richard Taylor

Library Assistant

Lynn Voss

Resource Teacher

Meghan Weck

Special Education

Roosevelt Middle School

Jennifer Ankerberg

Instructional Specialist

Jessica Atkinson

Social Worker

Robert Bachar

Special Education

Tracy Canfield

Teacher Assistant

Noreen Cassidy

Teacher Assistant

Tim Considine

6 Social Studies

Daniel Courtney

7 Reading/Writing

Margaret Cuisinier

5 LA/Reading/Writing

Anna Daly

Special Education

Tiffany Daniels

7 Social Studies

Richard Dassinger

Special Education

Scott Davis

Physical Education

Margaret Dorn

Special Education Instructional Aide

Renee Epstein

8 Reading/Writing

Karen Feeley

5-8 French

Julie Fleisch

Reading Specialist

Kathryn Folkerts

6 LA/Reading/Writing

Larry Garstki

Principal

David Gauthier

Facilitator Consultant

Gezahegne Gebre

Technology Specialist

Mark Geweke

S.T.A.R. Reading / Athletic Director

  • osx4.district90.org/gewekem/Site/Bulldog_Athletics_Home_Page.html (opens in new window)

Melissa Graves

6 LA/Reading/Writing

Dana Gunderson

Special Education

Paula Guzzetta

Teacher Assistant

Lin Hancock

Physical Education

Tammy Highfill

7-8 Spanish

Sarah Hommowun

Special Education

Nicole Hroma

Physical Therapist

Brek Hufnus

Instrumental Music

Victor Janisch

Physical Education

Eileen Joy

5 Social Studies

Cory Kadlec

7 Science

Wendy Kennedy

Teacher Assistant

Steve Kriegermeier

Building Engineer

Lisa Krusinski

Building Secretary

Brenda Latzke

5 Art/Special Education

Jeanne Lavery

Teacher Assistant

Sharon Leiter-Weintraub

Special Education/SLANT

Eileen Lewis

Special Education

Julie Lloyd

Occupational Therapist

Katherine Lofton

Teacher Assistant

Michael Loris

Custodian

Kristin Lunardini

Social Worker

Mona Mann

5/6 Gen. Music

Kristin McCormick

Academic Strategies

Michele McQueen

S.T.A.R. Math/7-8 Math

Beth Micucci

7 Reading/Writing

Lisa Minish

Instrumental Music

Nancy Mueller

Math Specialist

Amy O'Toole

Student Information Systems Manager

Courtney Orcholski

6-8 Special Education/School Psychologist

Kara Orlando

K-5 Special Education/School Psychologist

Sandra Painter

Humanities

Rachel Parker

6 LA Core

Becky Peterson

5 LA/Reading/Writing

Gino Pisani

Teacher Assistant

Amy Rains

Science

Connie Rogers

Librarian

Mandy Ross

Social Worker

Michael Schlachter

Reading Specialist

Stephanie Schrodt

Building Secretary

Michelle Spanos

Oral Comm/Intrp & S.T.A.R.

Louisa Starr

7/8 Humanities

Samantha Stearns

8 Social Studies

Tina Steketee

Assistant Principal

Taneesha Thomas

Instructional Technology Specialist

Carol Tobin

Teacher Assistant

Adrienne Valvano

Physical Education

Amanda Vanderhill

Permanent Substitute

Robert Vinopal

Special Education

Matthew Weber

Custodian

Will Whitlock

5 Science

Leeann Wille

5 LA Core

Suzanne Williams

Speech Pathologist

Julia Woolley

6-8 Gen.Music/Chorus

Shannon Ziegler

Library Assistant

Robert Zimmer

Teacher Assistant

Tara Zinger

8 Reading/Writing

Willard Elementary School

Cynthia Beaulieu

Teacher Assistant

Ann Berens

Library Assistant

Cathy Blaha

Teacher Assistant

Tammy Brenneman

Teacher Assistant

Adrian Brown

Custodian

Victoria Bynum

Pre-School

Allison Capeless

Social Work

Shanna Castillo

Instructional Technology Specialist

Roberta Cesario

Teacher Assistant

Lina DiVito

Teacher Assistant

Bridgette Farley-Muth

Teacher Assistant

Kathleen Fleming

Instructional Coach

Paul Forsyth

Permanent Sub

Jerri Gapastione

Kindergarten

Barb Garvey

Kindergarten

Christine Gerges

Assistant Principal

Adrienne Gillette

Physical Education

Nicole Hroma

Physical Therapist

Brek Hufnus

Instrumental Music

Mary Japlon

Special Education

Ewelina Jasica

Physical Education

Kim Kanofsky

Librarian

Brady Kosterman

Technology Specialist

Samantha Krasinski

Special Education

Johnnie Lander

Special Education Teacher

Teresa Larocca

Teacher Assistant

Anna Manila

Speech Language Pathologist

Suzanne McLeese

Social Worker

Lisa Minish

Instrumental Music

Denise Parnell

Teacher Assistant

Maria Preuhs

Teacher Assistant

Ann Puccetti

Teacher Assistant

Tim Riles

Custodian

Susan Saban

Math Specialist

Megan Schreiber

Special Education

Julia Sciaraffa

Teacher Assistant

Kacie Shah

School Psychologist/Team Facilitator

Colleen Shaunnessy

Skills Teacher

Valerie Smart

MTSS Interventionist

Kathleen Strachowski

Reading Specialist

Humberto Vigil

Building Engineer

Yvette Walsh

Lunch Secretary and Sub Secretary & Clerk

Kelly Wegener

Occupational Therapist

Kathryn Wolz

Speech /Language Pathologist

Diane Wood

Principal

Daniel Woolley

Teacher Assistant

Nicole Yungerman

Attendance Clerk and Lunch & Sub Secretary

Ulana Zwarycz

Teacher Assistant

Our Schools